تبلیغات
دنیای حشرات - شاخک


برگ درختان سبز در نظر هوشیار ؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛ هر ورقش دفتری است معرفت کردگار
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

شاخک

یکشنبه 14 مهر 1392-12:18 ق.ظ


شاخک


در روی سر  اکثر حشرات یک جفت پیوست به نام شاخک قرار دارد که شکل آن در گونه های مختلف حشرات، بسیار  متفاوت است. شاخکها معمولا به طور دائم در حرکت بوده و از  نظر فیلوژنی معادل شاخک اول (Antennula) سخت پوستان می باشند. این اعضای حسی در تمام حشرات به جز در حشرات راسته ی بی شاخکان (protura)  و لارو بعضی از زنبورها به تعداد یک جفت در طرفین سر  وجود دارند.  شاخکها در بعضی از  حشرات کوتاه (مگسها) و در برخی دیگر دراز  بوده، به طوری که گاهی نیز طول آنها از طول بدن بیشتر است، مانند سوسکهای شاخک دراز  خانواده ی  Cerambycidae و یا ملخ های شاخک بلند خانواده ی Tettigoniidae   .شکل عمومی شاخکها غالبا در افراد نر و ماده ی یک گونه متفاوت است (دو شکل جنسی) و به این صورت جنس نر و ماده به آسانی از هم شناخته می شوند. شاخک از سه بخش زیر تشکیل شده است :

1 -  اسکاپ (Scape) :

بند اول یا پایه ی شاخک که معمولا پهن تر و یا بلندتر  از  بندهای دیگر است.

 

2 - پدیسل (pedicel)  :

 دومین بند شاخک بعد از اسکاپ است که معمولا کوتاهتر بوده و از لحاظ شکل، نسبت به دیگر بندها متفاوت می باشد. پدیسل حاوی اعضای حسی ویژه ای به نام جونستون است. روی بندهای مختلف شاخک بعضی از حشرات مانند شته ها، اعضای حسی ( سنسوریا یا ریناریا)   ویژه ای  به اشکال مختلف دیده می شوند که در تشخیص گونه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

3 – تاژک  Flagellum) ) :

تاژک شامل بند سوم و مجموع دیگر بندها است. تعداد بندهای تاژک از  یک  ( لارو سخت پوشان) تا 60 بند (سخت بالپوشان شاخک دراز) متغیر است. در بعضی از  ملخهای شاخک بلند، این تعداد تا 150 بند نیز میرسد، ولی به طور معمول تعداد بندهای تاژک در حدود 9 بند می باشد.

فرق مفصلهای اسکاپ و پدیسل با مفصلهای فلاژلوم در این است که مفصلهای فلاژلوم فاقد ماهیچه های مربوط به خود می باشند در حالی که مفصلهای اسکاپ و  پدیسل دارای چنین ماهیچه هایی هستند. هر شاخک از  یک حفره شاخک منشأ می گیرد که این حفره توسط یک اسکلریت شاخکی حلقه مانند احاطه شده است. معمولا اسکلریت شاخکی حاوی زائده ی کوچکی به نام آنتی فر (Antennifer) می باشد.  


منبع  :  حشره شناسی و دفع آفات ( انتشارات مرز دانش)

 
نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 27 آذر 1397 10:58 ب.ظ